Almanya’da çevre dostu cami

Norderstedt’te inşa edilecek cami, minarelerindeki türbinlerle enerji elde edecek.
Hamburg yakınındaki kente minarelerine rüzgar türbinleri yer alan, çevre dostu bir cami inşa edilecek. Projenin 3 milyon euro civarında bir bedele mal olması bekleniyor. Rüzgar gücünün enerjiye çevrileceği minare fikrini Hamburg’da yaşayan mimar Selçuk Ünyılmaz kullanmaya karar verdi. Proje, bir yandan modern ile gelenekseli birleştiren bir tasarım özelliği gösterirken diğer yandan cami minaresinin işlevini arttırıyor.

Rüzgar türbinleri 22 metre boyundaki iki minareye yerleştirilecek. Ünyılmaz bölgedeki Türk-İslam Din İşleri Birliği’ni oluşturan örgütlerden, projeye şüpheyle yaklaşanları ikna etmek için rüzgar türbinine sahip başka camileri örnek vermek istemiş. Ama şu ana kadar inşa edilmiş benzer bir cami bulamamış.

Tablighi Londra

Almanya’ daki caminin ilk örnek olmadığı söylenebilir. Zira Londra’da da Tablighi Cemaati, şehirde organize edilecek 2012 Olimpiyatları için rüzgar türbinli bir cami inşa etmeyi planlıyor. Plan tam da Almanya’ nın 2022’de nükleer enerji kaynaklarından tamamen vazgeçme kararı aldığı dönemde geldi. Öte yandan Norderstedt’taki Müslüman cemaati henüz proje için yeterli mali kaynağa sahip değil. Cemaatin başkanı ise bu konunun sorun olmadığını, parayı toplayabileceklerine emin olduklarını söylüyor. The Guardian’ dan alınmıştır.

Bir cevap yazın