Ali Babacan; Enerji yatırımlarına yeni teşvik

Ali-Babacan-ekonomi

Başbakan yardımcısı Ali Babacan Uludağ Ekonomi zirvesinde konuştu. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda önemli noktalara değindi.

Enerjide devamlılığımız, doğalgaz ve petrol ithal eden bir ülke olmak zorunda oluşumuz cari açığımızın yüksek seyretmesinin en önemli sebebi. Dışarıya bağımlılığı azaltmak için ne yapmamız gerekiyor, öncelikle yerli kaynakları, kömür, linyit gibi yenilenebilir kaynaklara ağırlık vermemiz gerekiyor ve tabii ki nükleer enerji projelerimizi hızlı bir şekilde yürütmemiz gerekiyor. Burada yenilenebilir kaynak deyince biliyorsunuz, hidroelektrik santraller var, rüzgar santralleri var, jeotermal var, orada oldukça geniş bir alan var, tabii son aylarda artık hızlandıracağımız güneş enerjisi var.

Bunların hepsinin çok önemli konuları olduğunu söyleyen Babacan, şunları söyledi:

Yani dışarıya bağımlılığı azaltmayla ilgili yapısal adımlar. Enerji verimliliği son derece önemli, konutlarda, sanayide, ulaştırmada enerjiyi daha nasıl önemli kullanacağız. Bununla ilgili strateji belgemizi açıkladık. Sanayicimizin enerji verimliliğiyle ilgili yaptığı yatırımları isterse İstanbul’da yapsın, Bursa’da yapsın. Beşinci bölge gibi yatırımı gibi teşvik etmeye başladık. Bu önemli ve yeni bir uygulama. Eğer yatırım o sanayi tesisine enerji tasarrufu sağlayacaksa o yatırım beşinci bölgede yatırım yapıyormuş gibi artık teşvik alacak. Bu yeni ve önemli.

Bir cevap yazın