Güneş balonu

CoolEarth‘ ün tasarladığı bu canlı güneş panellerini, elektrik tellerine takılmış çocuk balonlarıyla karıştırabilirsiniz. Fakat bu parlak fotovoltaik paneller, en az materyalle bir güneş panelinden mümkün olan en iyi verimi almak isteyen bilim adamlarının son denemesi. Solar Balon’un hafif malzemesi ve kase şekli, güneş ışığının doğrudan merkeze yönlendirilmesini sağlıyor. Bu sayede güneşin hareketlerinin gün boyunca takip edilmesine gerek kalmıyor.

Yoğun güneş ışığı toplayıcıları, güneşin gökyüzündeki yerine bakmaksızın hareket eden güneş’i takip etmek yerine bir güneş paneline aktarıyor.

2.5 metrelik balon iki parçaya ayrılıyor, bir yüzü parlak ayna benzeri bir materyalden yapılıyken diğer yüzü transparan polimerden yapılmış. Balonun küre şeklindeki yapısı, güneş parladığı sürece, güneş ışığının güneş piline aktarılmasını sağlıyor.

CoolEarth yetkilileri bu teknolojiyi kullanarak, güneş enerjisi maliyetini, doğal gaz maliyetine benzer bir düzeye çekebildiklerini iddia ediyorlar.

Balonlar, boyutları nedeniyle birçok şehir alanında kullanımı zorlaştırdığından balonların kişisel kullanım için olmadığını söyleyebiliriz. Şirket yetkilileri bu sistemi, çok sayıda balon kurabilecekleri geniş tarım alanlarında deniyorlar.

Buradan daha fazla bilgiye ulaşılabilir.

Güneş balonu” te bir düşünce

  1. Bekir Köroğlu diyor ki:

    Merhabalar,
    Oldukça ilginç ve güzel sistem. Suyun olduğu ve elektriğin gelemediği tarımsal sulama yapılacak çok yer var. Ben 35.000 m2 olan tarlama basınçlı, yağmur sulama yaparak yonca ekeceğim. Çevreye örnek de olacak bu sistemin benin tarlama da kurulması için neler yapmam gerekir?

Bir cevap yazın