Güneş yatırımları zorda…

Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak en önemli alternatiflerden olan güneş enerjisinden elektrik üretimi, bürokratik engellere takılıyor.

Güneş enerjisi üretim lisansı başvuruları için yeterli süre verilmeyince, pek çok yatırımcının başvuru yapamama tehlikesi ortaya çıktı. PKK terörü nedeniyle pek çok Meteoroloji görevlisinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki arazilere incelemeye gitmekten çekinmesi nedeniyle bölgedeki enerji üretimi planlarının sekteye uğradığı öğrenildi.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için Türkiye’de ilk kez 10-14 Haziran 2013 tarihleri arasında lisans verilecek. Düzenleme uyarınca tarım arazilerinde güneş enerjisinden elektrik üretilemeyecek. Santral yapılması planlanan yerde, lisans tarihinden önce 6 ay süreyle güneş ışığı ölçümleri yapılacak.

Beklenen rakam çıkmadı
Güneş enerjisi santralleri için kısa süre önce başlayan süreçte beklenen rakama ulaşılamadı. Haziran ayındaki başvuru süresi öncesine, 6 aylık ölçüm süresi yetiştirilemeyince, aralarında dünya devlerinin de bulunduğu pek çok yatırımcının gerekli süreci tamamlayamama tehlikesi ortaya çıktı.

Terörün etkisi…
Bir sıkıntı da yatırım alanlarını inceleyecek personel konusunda yaşandı. Güneş ölçüm süreci ve işlemlerine ilişkin süreç 10 Temmuz’da ilan edildi. Fakat güneş ölçüm istasyonunu sahada denetleyecek olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeli sürece hazırlıksız yakalandı.
Özellikle Van, Ağrı, Siirt ve Erzurum gibi bölgelerin kırsallarında kurulacak tesisler için yapılacak Meteoroloji Genel Müdürlüğü incelemelerinin terör engeline takıldığı öğrenildi. Olası terör eylemleri nedeniyle güvenlik endişesi yaşayan memurların, arazide incelemeye gidemediği kaydedildi. Süreçteki aksilikler yüzünden bin 500 civarında olması beklenen güneş enerjisi lisans 200’ün altında kaldı.

Başbakanlık yetkisi
Enerji yatırımcısına bir engel de arazi tahsisinde çıktı. Tüm Hazine arazilerinin tahsis izninin Başbakanlık’a devredilmesinin ardından Ankara’da yığılma yaşandı. Normalde 1 hafta-10 gün süren tahsisin, izin yetkisinin Başbakanlık’a devrinin ardından aylara yayıldığı belirtildi. Birden fazla güneş santrali kurmak isteyen şirketlerin, lisans başvurusu süresinde en az 2 aylık uzatma istediği kaydedildi.

Milliyet

Bir cevap yazın