Kendi elektriğini üretme devri…

Son fiyat zammından sonra elektrik faturalarımızda;
Zaman (Kuruş)
06 – 17 (22,430 krş)
17 – 22 (34,504 krş)
22 – 06 (13,723 krş)

gibi geçmişe oranla yüksek rakamları gördük. Anlaşılan elektrik fiyatları artmaya devam edecek. O halde EPDK nın 10 Mart 2012 son yayınladığı yönetmelik ile isteyen herkes rüzgar türbini kurarak ihtiyacı olan elektriği üretebilecek ve fazlasını dağıtım şirketlerine satabilecek. Bu imkan rüzgar türbini piyasasını da bir hayli hareketlendirmiş görünüyor.

En fazla talep Akaryakıt istasyonlarından geliyor
Her ay binlerce lira elektrik faturası ödemek durumunda kalan ve kendi elektriğini üretmek isteyen akaryakıt istasyonlarından rüzgar türbini kurmak için büyük bir talep gelmektedir. Diğer taraftan işyerinizde (fabrika, hastane, akaryakıt istasyonu, okul, otel, sera, belediye işletmeleri vb) ya da konut, yazlık, apartman, çiftlik, yüksek bina veya konut siteleri kullanım alanı olarak görünmektedir.

Yatırım maliyeti 10 bin Dolar
Rüzgar enerjisinden yararlanılarak elektrik üretmenin maliyeti ise 150-250 liralık elektrik faturasını sıfırlayabilecek 1 kW gücündeki dikey eksenli rüzgar türbininin maliyeti 10 bin ile 13 bin dolar arasında değişiyor. Dikey eksenli rüzgar türbinleri sessiz ve titreşim yaratmadan çalışması bakımından şehir içinde kullanıma daha uygun ve pervaneli klasik türbinlere göre daha verimli türbinlerdir. Diğer taraftan bin lira aylık elektrik gideri olan bir konut ya da işyeri 4 kW lık dikey eksenli rüzgar türbininden  bir veya ikisini kullanarak enerji giderinin yüzde 50 ya da tamamını tasarruf edebilecektir. Bunun son derece önemli bir durum olduğu açıktır.

5 yılda amorti ediyor
Rüzgar enerjisinden yararlanarak elektrik üretmenin maliyeti 10 – 13 bin dolar olsa da bunun geri dönüşü 5 yılda sağlanabiliyor. Elektrik fiyatlarının gelecekte hızlı artması bu süreyi kısaltacaktır şüphesiz. Bankaların yenilenebilir enerji için ucuz kredi verdikleri düşünülürse herhangi bir nakit çıkışı olmadan ihtiyacımız olan elektriği üretme imkanına kavuşmuş bulunuyoruz.

Herkes kurabilir
Yeni yönetmeliğe göre ister tüzel, ister gerçek kişi olsun elektrik abonesi olan herkes ihtiyacı olan elektriği üretebilecek. Bu durum yurdumuzda önemli bir enerji kaynağı durumunda olan ve alternatif enerji kaynaklarının en ucuz enerji üreteni olan rüzgar enerjisi bakımından yeni bir sektör ortaya çıkacaktır. Yeni düzenleme küçük tüketicilerin bir araya gelerek tek bir rüzgar türbini yatırımı yapmalarına imkan vermektedir.

Başka bir yere kurmak mümkün
Rüzgar türbininin kurulması için yönetmelik önemli bir ayrıntıya da yer veriyor. Buna göre konut ve işyerlerinde rüzgarın yeterli olmaması durumunda, türbin rüzgarın kuvvetli olduğu bir başka bölgeye kurulabiliyor. Sadece bu yerin aynı dağıtım firmasının bölgesinde bulunması gerekiyor. Elde edilen elektrik konut veya işyerlerinin elektrik kullanımına mahsup ediliyor.

Bir cevap yazın