Kendini soğutan solar panel

kendini soğutan solar hücre

Araştırmacılar güneş hücreleri için, kendilerini soğutma olanağı sağlayan yeni bir kaplama geliştirdiler. Teknolojinin ömrünü uzatan kaplama güneş altında çalışırken kolayca 78-80 derece C sıcaklığa ulaşarak verim kaybına uğrayan panellerin güç performansını arttırmasıyla sonuçlanır.

Stanford’da panellerin ısınma sorunlarını çözen pasif bir soğutma teknolojisini yaratıldı ve ayrıca yayınlanan araştırma sonuçlarında sıradan güneş hücrelerinin yüzeyine özel desenli silis cam katmanı eklemek suretiyle sıcaklığı yükselttiği için istenmeyen termal radyasyonu uzaklaştıran ve kendini soğuması için bir yol buldukları açıklanıyor.

self cooling solar cells

Silis kaplama çok ince bir tabaka üzerinde küçük bir piramit ve konilerden oluşan yapıdan meydana gelir. Buzlu cam şeklinde ya da uzak hücrelerden kızılötesi radyasyon ekstra ısı yönlendirir. Dikkatlice tasarlanan tabaka solar hücrenin performansını düşürmeden çok özel dalga boyundaki ışıkları geri yansıtarak oluşan ısıyı hücreden uzaklaştırır. Araştırmacılar silis tabakanın tasarımının soğutma performansında etkili olduğunu tespit etmişlerdir.

Stanford Engineering

Bir cevap yazın