Ne yapmalıyız?

kk-eu2

 

Avrupa Birliği Çin’ li üreticilere anti-damping vergileri getirdi.

Avrupa Birliği Komisyonu Çinli güneş enerjisi ekipmanları üreticileri aleyhine başlatılan ticaret soruşturmasında ön kararını vererek, bu firmalara anti-damping vergileri uygulanması kararına vardı. Komisyonun kararı Çin’ li firmalar tarafından ihraç edilen ürünlere ortalama yüzde 47 oranında ek gümrük vergileri getirilmesi şeklinde uygulanacak. Uygulamanın Haziran 2013 başında başlaması öngörülüyor.

Geçen yıl ABD’de başlatılan soruşturmada da Çinli güneş paneli üreticilerine AB komisyonunun kararına benzer şekilde yüksek oranda anti-damping vergileri getirilmişti.
Avrupa 2012 yılında 77 milyar dolarlık güneş enerjisi pazarının yarısını oluşturmuştu.

Ne dersiniz? Bu durumda Türkiye ne yapmalıdır?

Gümrük birliği içinde bulunduğu AB ya da Serbest Ticaret Anlaşması yapmaya gayret ettiği ABD ile paralel hareket edilebilir. Bir başka yol Çinli firmalarla ilgili herhangi bir yaptırımda bulunmayıp Güneş enerjisi alanında Çin’ in pazarlarından biri haline gelebilir. Mevcut teşvik sisteminin çalışmadığı düşünülürse Solar Enerjinin yurdumuzda gelişme sürecinde Çin malı ürünlere teslim olacağını söylemek için falcı olmaya gerek yok.

AB ve ABD; ucuz Çin ürünlerini anti-damping yoluyla pazarlarına girişini engellerken Türkiye neden izin versin? İşin başında olmamız önemli hamleler yapma şansını veriyor kullanabilirsek. Bir durum kesin gibi görünüyor; eğer mevcut pazarın çok önemli bir bölümünü meydana getiren AB ve ABD’ nin anti-damping duvarlarını aşmakta sıkıntı çeken Çin firmalarının durumları tehlikeye girecektir ve çok açık, ayakta kalabilenler diğer pazarlarda, doğal olarak burada da at koşturacaklardır.

Bir cevap yazın