Şişme bacayla güneş enerjisi

Per Lindstrand

Dünyanın önde gelen balon uzmanlarından Per Lindstrand yenilenebilir enerji üretimi için 1 kilometre uzunluğunda şişme bir güneş bacası yapmayı düşündüğünü ifade etti.

Sıradışı işadamı Richard Bronson ile birlikte 1991′ de balonla Büyük Okyanus’u geçen Per Lindstrand, anılan teknolojinin uzak yerlerde yenilenebilir enerji üretiminde verimli olarak kullanılabileceğini söyledi. Engineer dergisine açıklamalarda bulunan Lindstrand, projenin kabul edilebilir miktarlara mal olabileceğini belirtti.

Düz güneş panellerine göre daha tercih edilir olacağı düşünülen yukarı doğru uzanan güneş enerjisi teknolojileri konusunda çalışan birkaç şirket bulunuyor. Lindstrand’ın şirketinin uzmanlık alanıysa havadan daha hafif teknolojiler. Per Lindstrand, özellikle çöllerdeki araştırma merkezlerinde güneş enerjisi teknolojisinin hantallığı olmadan dizel yakıt ve doğalgaza alternatif bir temiz enerji kaynağı gerektiğini söyledi. Dünyanın bu kesimlerindeki sorun kumun çok ince olması ve çabucak güneş panellerini tıkaması, yani hiç su olmayan bir yerde çok fazla temizlik yapmanız gerekiyor.

Maliyeti düşürüyor

Lindstrand kuleyi şişme yapmanın projenin maliyetini büyük oranda azaltacağını, benzer kuleleri betondan yapmaya kıyasla yüzmilyonlarca dolar tasarruf sağlayacağını vurguladı. Bu teknoloji alanında Londra Üniversitesi Kentsel Sürdürülebilirlik ve Dayanıklılık Merkezi’nde araştırmalar yapılıyor. Teknolojinin bir uygulaması çöl koşullarında. Araştırma ekibi bacayı su üzerine yapmanın, böylece kendi ağırlığını taşımasını sağlamanın da bir seçenek olduğuna inanıyor.

Mühendis Patrick Cottam yaptığı açıklamada fikrin daha başlangıç aşamasında olduğunu, ancak laboratuvara 3,5 metrelik bir model üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi. Yukarıya doğru uzanan bir baca kullanarak güneşten enerji üretmek yüz yılı aşkın süredir düşünülen bir yöntem.

Bacanın altında güneş ışınlarından enerji toplayan paneller bulunuyor. Isınan hava bacadan yukarı doğru çıkıp, elektrik üreten rüzgâr türbinlerini çalıştırıyor.

BBC

 

Bir cevap yazın