Sudaki Evim

La Perla H40, otel endüstrisinin bir saklanma yeri olarak adlandırdığı şeydir: Gerekirse uzaklaşabileceğiniz rahat bir yuva.

Yüzen ev, su üzerinde özel bir hareketlilik biçimidir. Vurgu ne zaman ilk hecede, yani ne zaman sudaki bir özellik ile daha çok ilgileniyoruz? Polonya’dan yeni bir yüzen ev olan La Perla, bu anlamda ilginç bir örnektir: bu, La Perla e-Vision H40 tip tanımlamasında zaten belirtilmiştir. Çünkü 40 sayısı teknelerde olduğu gibi tekne boyunu değil, metrekare cinsinden yaşam alanını ifade ediyor.

Bununla birlikte, bu 40 metrekare de oldukça hızlı bir şekilde harekete geçirilebilir: yüzen ev, iki ince alüminyum gövde üzerinde bir bungalov formatında durur. Prototip, bu yıl Brandenburg, Werder’de düzenlenen Boot & Fun Inwater’da görülebilir.

11,60 m uzunluğundaki tekne ev katamaran istiridyeden neredeyse kazara yuvarlandı: Perla marka müdürü Tomasz Zygiel’in açıkladığı gibi, tersane başlangıçta alüminyum gövdeli küçük motorlu yatlar inşa etmeyi düşünüyordu.

Aynı zamanda kendisi için bir yüzen ev arayan tersane patronundan bahsediyor.

Ama temas kurduğu tersaneler iki yıllık bir bekleme süresi olacağını söylediler.                                                                             Bu yüzden önce kişisel kullanım için inşa edilmesine karar verildi. Kapasitemiz, kadromuz ve fikirlerimiz de vardı ve La Perla H40 ortaya çıktı.

Werder am Steg’de bulunan prototip artık Perla patronunun mülkiyetinde olmayacak. Satın alabilirsin! İlgi büyük, Breslau yakınlarındaki tersanede muhtemelen daha fazla inci yakında denize indirilecek. Su bungalovu 295.000 Euro’dan iki kişilik kullanıma hazır.

Ayrıca bir otel konsepti de var: Usedom’daki Kröslin’deki Baltık Denizi Tatil Yeri’nin halihazırda sunduklarına benzer şekilde, düzinelerce La Perla yüzen ev bir tatil tesisi oluşturmak için birleştirilebilir.

 

La Perla’nın iki terası vardır.
La Perla’nın arkasında iki fikir var: sudaki lüks ve dış enerjiden bağımsızlık. Hamburg’dan gelen kompakt karavan teknesiyle karşılaştırıldığında, katamaranın geniş alanı, doğrudan karşılaştırmada neredeyse çökmüş görünüyor.

Zygiel ve Werder’deki tersane ekibi tarafından sunulan konfigürasyonda, iki kişilik yer sunuyor. Karavan teknesi gibi , La Perla’nın da kesintisiz bir ana güvertesi yok, sadece önde büyük ve kıçta küçük bir terası var.

Çatıda güneş enerjisi sistemi çalışıyor. En iyi ihtimalle bu, pastoral bir demirleme yerinde jeneratör olmadan üç gün uyumak için yeterli.

Üç gündür Werder’deyiz, kıyı elektriği yok ve hala yüzde 64 pil kapasitemiz var. La Perla, tahrik olarak her biri on beygirlik iki elektrik motoru sağladı.

Bu, yüzen evin yatak değiştirdiğinde suda neredeyse sessizce mırıldandığı anlamına gelir. Tersane konfor için her şeyi yaptı: Kıçta, kalın bir halı ve döşemeli duvar panelleri olan süit büyüklüğünde bir kabin. Her şey hoş ışık tonlarında tutuluyor. Bir teknede tamamen normal olan eğri köşeler veya kavisli duvarlar yoktur – bunun yerine dolaplı odalar vardır.

 

Arzular için neredeyse hiç sınır yok
Burada kendinizi karadaymış gibi hissettirme etkisine kapılırsınız. Sadece salondaki direksiyon konumu bize gemide olduğumuzu hatırlatır. Arkasında, büyük bir çalışma tezgahı olan bir mini mutfağa sınır olan gömme bir masa bulunuyor. Karşısında, seyahat yönüne dik bir kanepe, terasta, büyük bir cam sürgülü kapının arkasında, açık havada daha fazla koltuk var.

Zygiel, müşteri isteklerinin neredeyse hiç bir sınırı olmadığını vurguluyor: Her şeyi uygulayabiliriz. Jakuzi isterseniz onu da yapabiliriz. Tabii çatıda teras da olacak. Ve istenirse tersane yan iskele de planlayabilir. Bu elbette yaşam alanı küçültme pahasına olacaktır.

Dört metrelik genişliği ve sekiz tonluk ağırlığıyla Perla’nın alüminyum gövdesi, herhangi bir çaba sarf edilmeden römorkla çekilebileceklerin sınırlarını şimdiden aşıyor. Bu nedenle, satın alma siparişini Wroclaw’a göndermeden önce, bir kişi zaten bir rıhtıma sahip olmalıdır.

Veya her şeyden önce, şirketin aslında yıllar önce inşa etmek istediği küçük, açık alüminyum teknelerden birini satın alın. Çünkü orada başlıyor. Kasım 2022’deki Boot and Fun Berlin’de , alüminyum hız motorları Brava ve Allure’un ilk örnekleri bir prömiyer olarak sunulacak. Bunlar daha sonra Perla için ihale görevi görebilir.

Roland Wildberg, Float

 

 

Bir cevap yazın