Kumda Depolama

Bir Fin startup şirketi ve yerel Fin kamu kuruluşu Vatajankoski, birlikte dünyanın ilk kum bazlı, güneş ve rüzgarla çalıştırılabilen yüksek sıcaklıklı ısı depolama sistemini kurdular.

Kum Enerji Depolama
Startup firmasının ısı depolama sistemi, 100 ton kumla doldurulmuş 7 m uzunluğunda çelik bir kaptır. (inşaatta kullanılmayan en düşük kaliteli kum kullanılır.) Borulardan üflenen sıcak hava, çelik konteynırdaki kumu rezistif ısıtma ile ısıtır .

Kum, aylarca 500-600 C civarında ısıyı depolayabilir, bu nedenle yazın üretilen enerji, kışın evleri ısıtmak için kullanılabilir. Firma, sistemin 100 kW ısıtma gücüne ve 8 MWh enerji kapasitesine sahip olduğunu söylüyor. Yenilenebilir kaynaklarla çalışmanın anlamı şudur:

Finlandiya’da bulunan bu ilk kum pili doğrudan şebekeye bağlı ve elektriğin en ucuz olduğu zamanlarda çalışır – bu genellikle yenilenebilir enerji kaynakları tarafından çalıştırıldığında gerçekleşir – Ayrıca kum piline pompalanan atık ısı üreten bir veri merkezinin yanındadır. Gelecekte, enerji depolama silosu doğrudan rüzgar veya güneş enerjisi kaynaklarına bağlanabilir ve bağlanmalıdır.

Enerji fiyatları daha yüksek olduğunda, kum depolama sistemi, bulunduğu bölgenin ısıtma sistemi için suyu ısıtan ısıyı boşaltır. Su daha sonra evlere, ofislere ve kasabanın yüzme havuzuna pompalanır.

Şirket’nin CTO’su şöyle ifade ediyor:

Bu yenilik, akıllı ve yeşil enerji geçişinin bir parçasıdır. Isı depolama, elektrik şebekesinde yenilenebilir enerji varlığını artırmaya önemli ölçüde yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir şehri ısıtmak için atık ısıyı kullanılabilir seviyeye getirebiliriz. Bu, yanmasız ısı üretimine yönelik mantıklı bir adımdır.

ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı, kumun enerji depolama potansiyelini araştırırken, önce Finliler netice aldılar. Şirket, diğer yerel kuruluşlarla görüşüyor ve projeyi genişlemek için daha fazla fon sağlamayı planlıyor.

Elektrek

Bir cevap yazın