Güneş Adaları inovasyon ödülü Aldı

Limanlarda kullanılmayan çok fazla su alanı bulunmaktadır. Güneş adaları ile HelioRec, bu tür alanlarda elektriğin nasıl üretilebileceğini gösteriyor.

Elektrik için adalar, bunlar HelioRec’in yüzen enerji santralleridir. Güneş pillerinden elektrik enerjisi üretirler ve bunu örneğin elektrikli tekneler için bir şarj istasyonu olarak kısa bir mesafede doğrudan tüketicilere iletebilirler. Fransız şirket şimdi bu fikir için çevresel yenilik ödülü Ocean Tribute Award 2022’yi aldı.

HelioRec, yüzer güneş enerjisi santrallerine dayalı denizcilik sektörü için çevre dostu elektrikli şarj istasyonlarıyla puan kazanıyor, jüri üyeleri kararlarını açıklıyor. Uzmanlar, modüler platformların çeşitli avantajlarını hemen vurguluyor. Santraller kullanılmayan su alanlarına yerleştirilebildiği için limanda değerli yer kaplamazlar. Aynı zamanda, enerjinin gerekli olduğu yerde doğrudan temiz bir enerji kaynağı mevcuttur.

Projede ayrıca limanda elektrikli araçlar ve elektrikli tekneler için hızlı şarj istasyonları yer alıyor. HelioRec’in bir diğer hedefi de döngüsel ekonomi yaklaşımıdır. Jüri üyeleri,

Yüzer sistemi üretmek için geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor dedi.

Bu, sistem maliyetlerini ve karbon ayak izini azaltır.

Bu enerjiyi su arıtma ve oksijenle havalandırma için kullanmak da düşünülebilir. Kendi açıklamalarına göre HelioRec, 2020 yılında Rusya’da böyle bir su havalandırma platformunu test etti.

Oostende’de bir pilot proje
HelioRec, Ocak 2022’de Belçika’nın Oostende limanına ilk güneş adasını geçici olarak demirledi. Orada, 120 metrekarelik platform, bir tersanenin enerjisini kablo üzerinden sağlıyor. Orada daha önce bir dizel jeneratör kullanılırdı. HelioRec’e göre, enerji adası şiddetli rüzgarlara ve iki metre yüksekliğe kadar olan dalgalı hava koşullarına dayanabilir.

Fikir, 2009-2015 yılları arasında Sibirya’daki Amerikan petrol üretim şirketi Schlumberger için beton temeller inşa eden Polina Vasilenko’dan geldi. Daha sonra kendi deyimiyle kara tarafıntan çevre sektörüne geçti ve diğer yerlerin yanı sıra Oldenburg’da yenilenebilir enerjiler okudu. Bugün, HelioRec’in de bulunduğu Nantes’te yaşıyor.

Güneş enerjisini en olgun sürdürülebilir enerji kaynağı olarak görüyor. Sadece alan gereksinimi kullanımını kısıtlar çünkü birçok ülkede yeterli güneş paneli kurmak için yeterli alan yoktur. HelioRec, bu sorunu uygun maliyetli ve kaynak tasarrufu sağlayan platformlarla çözmek istiyor.

2018’den beri Ocean Tribute Ödülü, Prince Albert II Vakfı, Alman Okyanus Vakfı ve Boot Düsseldorf su sporları fuarı tarafından ortaklaşa veriliyor . Burada bir iş bölümü var: Prens 20.000 Euro’luk ödül parasını bağışlıyor. Uzmanlardan oluşan bir jüri, sonunda HelioRec’in yarışı kazandığı 27 uluslararası göndericiden beş aday seçti. Ve boot Düsseldorf Ocak 2022’de ara verdiğinden, boot proje yöneticisi Petros Michelidakis kazananları çevrimiçi olarak sundu.

2023 başvuruları Mayıs ayından itibaren mümkün
2023 ödülüne başvurmak isteyen şirketler, kurumlar, dernekler, girişimler ve araştırma tesisleri, belgeleri Mayıs 2022’den itibaren ödüllerin web sitesine yükleyebilir . Ocean Tribute Award 2023 için halk oylaması, yine ödül web sitesinde sonbaharda başlayacak 
 .

 

Bir cevap yazın