Avrupa’nın en büyük Batarya tesisi

Kısa bir süre önce Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank) İsveçli bir şirketin yenilikçi bir batarya fabrikası kurmasına yönelik 52,5 milyon Euro krediyi onayladı. Projeye gelecek birkaç ay içinde İsveç’in Västerås kentinde başlanması bekleniyor.

Projenin sahibi olan Northvolt firması, eski Tesla çalışanı Peter Carlsson tarafından 2016’da kuruldu. Şimdi teknoloji konusunda güçlü bir gelecek görüyor: “Avrupa, elektrifikasyona doğru hızla ilerliyor. Northvolt’ un amacı, geçiş sağlamak için dünyanın en yeşil pilini kurmaktır. Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Birliği’nin desteğiyle, rekabetçi bir Avrupa batarya üretim değer zincirinin oluşturulmasına yaklaşıyoruz “dedi.

Tesisin 400 kişiyi istihdam edeceği ve ayrıca bir araştırma tesisi içermesi bekleniyor. her yıl 32 Gigawatt saat kapasitede batarya üretebilecek daha büyük çaplı bir lityum iyon fabrikasının inşasına başlanacak. Bu, Avrupa’nın yüz binlerce elektrikli taşıtın gücünü ve önemli düşük karbonlu enerji depolama kapasitesini sağlayan en büyük batarya fabrikası olacaktır.

Tesla, 35 GWh kapasitede üretimi hedefleyen ABD’ deki Gigafactory tesisinde kısmen üretime başladı. Aynı zamanda Avrupa’da benzer fabrikaları tesis etmeyi planlıyor. Çin de bu kapasitenin dört kat daha fazlasını üretebilecek çok sayıda küçük fabrika yatırımı hayata geçirilmektedir.

AIB’nin başkan yardımcısı, İsveç teki yatırımın Avrupa’ nın küresel pazarda gittikçe artan rekabette konumunu güçlendireceğini belirtti: Temiz enerji ve elektrik hareketliliğinin artmasıyla birlikte bataryalar daha da önem kazanacak ve Avrupa biraz geride kalmasını bertaraf edecek bu yenilikçi ve stratejik proje desteği hak ediyor dedi.

batterie-kamenz

 

Diğer taraftan Almanya’da Mercedes Benz iştiraki olan Accumotive firması Stuttgart’ da ikinci batarya tesisini bu sene tamamlıyor. Firma benzer bir yatırımı Çin’de yapmaya karar verdi. BNEF’ e göre küresel batarya kapasitesi 103 (2016) den 2021 yılında 278 GWh e ulaşacaktır. Aynı zaman diliminde maliyetlerin 271 den 156 $/kWh gerileyeceği öngörülüyor. Diğer taraftan Tesla Giga factory tesislerini Avrupa’ nın farklı lokasyonlarında gerçekleştirmek istiyor.

Gelelim yurdumuza, yerli otomobil projesinin elektrikli araç üretmesi gerektiği kesin görünüyor. Ancak yazımızın konusu olan Li-iyon teknolojisine sahip elektrikli araç bataryasına yatırım yapma gereği de çok açık görünüyor. Bu anılan teknoloji konusunda Arge çalışmalarının artması ve Çin, Almanya ve ABD de yürütülen teknoloji yaratma çabalarına katılmak gerekiyor. Yani bu rekabet içinde olmak lazım. Tersi durumda akıllı telefonda olduğu gibi bu inovatif teknolojinin dışında kalacağız.
Diğer taraftan otomotiv için kullanılan Li iyon bataryaları ikinci kullanım olarak enerji depolamasında kullanılıyor. Dolayısıyla yurdumuzda özellikle çatı solar enerji pazarının paralel olarak gelişmesi gerekiyor.

Güncelleme 26 Şubat 2018

Zorlu’nun girişimini duymadan yaptığımız yorumun hemen ardından Grup, Çinli GSR Capital ile işbirliğine gitti. 4.5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek tesiste başta elektrikli otolar ve telefonlar olmak üzere pek çok alanda kullanılabilecek bataryalar üretecek. Dünya

Bloomberg                                                                                                                                   Climate action programme

Bir cevap yazın