Yenilenebilir enerji kazancına vergi yok

Çatısına koyduğu güneş paneli gibi, yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten ve ihtiyaç fazlası enerjiyi satanlara yönelik getirilen vergi teşvikinin detaylarını da paylaşan Maliye Bakanı, şöyle söyledi:
Daha önce çıkardığımız kanunla sahibi oldukları veya kiraladıkları konutların çatısına kurdukları, kurulu gücü maksimum 10 kW’ a kadar olan ve yalnızca bir üretim tesisinden üretilen elektriğin ihtiyaç fazlasını son tedarik şirketine satanlar için gelir vergisi muafiyeti getirilmişti. Bu durumda sadece % 5 oranında gelir vergisi stopajı ödeniyordu. Yeni yasayla söz konusu kişilerden gelir vergisinin yanında stopajın da alınmamasını sağlandı. Yani bu yolla yapılan satışlardan hiç vergi ödenmeyecek. Bu düzenleme, yenilenebilir enerji üretimimize katkı sağlamanın yanı sıra ülkemizin en önemli ithalat kalemi olan enerji ithalatını düşürerek cari açığın azalmasına ve ilaveten vatandaşın bütçesine katkı sağlayacaktır.

Esnaf muafiyetinden yararlanabilmenin koşulları belirlendi

Düzenlemeye göre konut sahipleri bireysel olarak veya apartmanlarda kat malikleri olarak ortaklaşa yaptıkları güneş elektriği yatırımları ile ürettikleri ihtiyaç fazlası elektriğin satışından elde ettikleri gelirden vergi ödemeyecekler.

Muafiyet işyeri olarak kullanılan binalarda geçerli olmayacak.

Fakat bir apartmanda bulunan işyeri, apartman yönetimine ait sistemden sağlanan gelirin paylaşımı kapsamında elde ettiği gelirden dolayı esnaf muafiyeti hakkı kazanabilecek.

Aynı anda hem işyeri hem mesken olarak kullanılan konutlar için de esnaf muafiyeti geçerli olacak.

Bireylerin birden fazla konutu var ise muafiyet yalnızca tek bir konuttaki kurulumda geçerli olabilecek.

Apartman yönetimlerince kurulan sistemlerden elde edilen gelir de kat malikleri arasında ortak olarak dağıtılmasından elde edilen gelir de aynı şekilde muafiyet kapsamında olacak.

Sağlanan bu esnaf muaflığından faydalananların mükellefiyet tesisi, belge düzenleme, defter tutma, beyanname verme gibi yükümlülükleri olmayacak.

AA

Bir cevap yazın