Eski bir maden kasabası

Tepelerin üzerinde ve tam orada: 96 Güneş izleme sistemi, her birinde 42 güneş paneli – yekünü 4032 panel – arka planda muhteşem Rocky Dağları ile bir tepenin kenarına ilişmiş duruyor.

Bir temiz enerji projesi olarak geleceğin temiz teknolojisi, turizm ve madencilik kasabası Kimberley’ de; vizyonel bir uygulamanın parçası oluyor.

Şimdilerde nüfusu 6700 olan Kimberley, dünyanın en büyük kurşun-çinko madeni için 1917 yılında kurulmuştur. Maden operasyonu uzun yıllar sonra 2001 de kapatıldı. Kurşun, çinko ve gümüş metalleri üretiminden 20 milyar dolardan fazla değer yarattı ama bugün geriye 1.000 hektar kirlenmiş alan ve Kimberley kasabası kaldı.

Kimberly2kk

Yerel yönetim Kanada’ nın bu sevimli dağ kasabasını yeniden ele aldı ve modern, temiz enerji ve turizm kenti olarak yeniden tasarladı. 2015 yazında 1 megavatlık güneş parkını hayata geçirdi. Standart sabit sistemlere göre % 40 daha fazla elektrik üreten Güneş Parkı gün boyunca ışık sensörü ihtiva eden sistem yardımıyla güneşi izleyerek üretimini maksimize ediyor. Güneş Parkı ucuz değil ancak makul bir süre içinde yapılan yatırımı geri ödüyor.

Eski bir maden kasabası” te bir düşünce

Bir cevap yazın