Gigafactory

Tesla ABD de dünyanın en büyük batarya fabrikasını kuruyor bildiğiniz gibi. Nevada eyaletinde devam eden yatırım tamamlandığında 150 GWh Lityum-ion batarya kapasitesine sahip olacak. Bu 1,5 milyon elektrikli araç demek. Batarya fabrikası üretime geçtiğinde elektrikli otomobillerin maliyetini büyük ölçüde düşürmeyi hedefliyor.

Gigafactory önümüzdeki 20 yıl içinde Nevada eyaletine 100 milyar dolardan fazla sermaye akışı sağlayacağı hesaplanıyor. Tesla ve Panasonic firmalarının birlikte kurmakta olduğu batarya üretim tesisinde 6 bin 500 kişinin doğrudan istihdamı sağlanacağı ve maliyetinin 5 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Tesla neden bu devasa yatırımı yapıyor?
Batarya maliyetlerinin bugünden yarına sihirli bir buluşla düşme ihtimali görünmüyor.

Yani, artan Arge yatırımları/çalışmaları zaman içinde netice verecektir.

Lityum-iyon bataryalar günümüzde dizüstü, tablet ve cep telefonu gibi ürünlerde kullanılıyor ama ve otomobil için yeterli talep ya da teşvik bulunmuyor.

Elektrikli otomobile ve dolayısıyla bataryasına fazla talep olmadığı için ölçek yakalanamıyor, üretim artmayınca maliyetler azalmıyor. Maliyetler yeterli miktarda düşmeyince elektrikli otomobil ve bataryasına taleb artmıyor.

Ağustos 2016 başında yapılan açılışta;
Kapladığı arazi bakımından Dünya’daki en büyük bina olacağı,
Fabrikanın henüz % 14 ünün bittiği,
2016 başından beri Panasonic fabrikasından gelen pillerin batarya haline getirilmesi, yani montajı, Powerpack ve Powerwall için gerçekleştirildiği,
Pil üretimine 2016 bitmeden önce başlayanacağı,
Gigafactory kapasitesi 2018 yılına kadar 50 GWh a ulaşacağı. (500,000 elektrikli otomobil/yıl)
2020 ve sonrasında ise kapasite 150 Gwh’a kadar çıkacağı, (1,5 milyon elektrikli otomobil/yıl) bilgileri verildi.

Açılışta Elon Musk ile CTO JB Straubel’ in konuşmasını Türkçe altyazılı olarak aşağıda verilen videoda izleyebilirsiniz.


Altyazı için CC e tıklamayı unutmayın…

Bir cevap yazın