KKTC’ de yenilenebilir enerji

Bakan Sunat Atun

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, medyaya enerji politikalarında, geleceğe yönelik hedeflerle ilgili açıklamada bulundu. KKTC’de fuel-oil ile üretilen elektriğin ekonomik olmadığını söyleyan Bakan, bu çerçevede elektrik enerjisi üretimini çeşitlendirmeye gitmenin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Bu bağlamda özel veya tüzel kişilere teşvik verileceğini anlatan Atun “Ülkede artık çevre ile daha dost teknolojilere ihtiyaç bir gerçektir” dedi.

KKTC’nin yıllık 200 milyon dolar fuel oil ithalatı yaptığını sürdürülebilir enerji üretimi ile bunu azaltmayı hedeflediklerini vurgulayan Atun, mevzuatın yürürlüğe girmesiyle ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşviklerle mümkün hale geldiğini açıkladı.

Yenilenebilir enerji konusunda başvuruların bakanlığa yapılacağını belirten Atun, bu hafta oluşturulacak bağımsız bir kurulun başvuruları değerlendirerek üretim belgesi vereceğini anlattı.

Atun, Kurul’a başvuruda bulunacak gerçek veya tüzel kişilerin gerekli belgeyi almasının ardından 1 yıl içerisinde yatırımı tamamlayıp, faaliyete geçme zorunluluğu olduğunu da vurguladı.

Atun,  özellikle serbest üretici olarak nitelendirilen üreticilere, kendi hanesinde 5 kilovatta kadar üretim yapabileceklerini belirtti. Bakan Atun, Enerji üretimi tarifelerini, farklı ücretler öngörmesi için alçak, orta ve yüksek gerilim olarak ayırdıklarını vurguladı.

Güneş ve rüzgardan elde edilecek enerji için kullanılacak panellerin veya rüzgar tribünlerinin Avrupa Birliği standardında olma şartı getirildiğine dikkati çeken Atun, yenilenebilir enerji kaynaklarının tesisinin kurumunun oda tarafından yetkilendirilmiş müteahhitler tarafından yapılabileceğini de belirtti.

Alçak gerilimde kurulacak üretimde 15 kilovata kadar 25 euro cent, 15 kilovattan daha fazla ise 22 euro cent saat başına alım yapılacağını anlatan Bakan Atun, Orta ve yüksek gerilimde ise saat başına 20 euro cent enerji alımına gidileceğini söyledi.

Sunat Atun, yılda yaklaşık 1.3 megawatt üretim yapılmasını öngördüklerini de ifade etti. Yenilenebilir enerji sayesinde KKTC’de yıllık yakıt tüketimden 38 milyon TL tasarruf sağlanacağını söyledi.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu

Bir cevap yazın