MENA güneş enerjisi pazarı 3 GW

Mena-2017


Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde güneş enerjisi talebi küresel güneş pazarının ilgisini çekmektedir. GTM Araştırma bölümü Emirates Güneş Enerjisi Derneği (ESIA) ile işbirliği içinde hazırlanan rapor, MENA ülkelerinde güneş enerjisi pazarının 2015 yılına kadar yaklaşık 3,5 gigawatta ulaşacağını öngörmektedir. Bu küresel pazarın neredeyse yüzde 8 ine ulaşması anlamına gelir.

GTM, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Güneş Enerjisi Pazarı 2013-2017  isimli rapora göre
MENA bölgesindeki talebin büyük bir bölümü, Suudi Arabistan ve Türkiye kaynaklı olacak gibi görünüyor. Suudi Arabistan 2015 yılında bölgenin ilk gigawatt ölçeğindeki pazar olmayı vaat ediyor. . Rapor tahminleri Türkiye’nin olumlu yenilenebilir enerji politikaları ve önceki rüzgar enerjisi deneyimi ile 2015 ve ötesinde bölgenin en güçlü ikinci pazarı olacağına işaret ediyor. (grafiğe bakınız)

103 sayfalık rapor Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki ülkelerin mevcut ve planlanan Güneş Enerjisi pazarlarını incelemektedir. Bölgenin genel görünümü 2017 yılında en fazla 10 gigawatt talebin karşılanacağı bir pazar yönündedir. Ayrıca 2017 de pazarın % 70 nin Suudi Arabistan ve Türkiye’de oluşacağı anlaşılıyor.

Devamı Greentech Solar’da 

Bir cevap yazın