Elektrikte Yenilenebilir payı % 28,5

yenilenebilir enerji

Hocamızın % 28,5 oranında verdiği yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi bizce daha az, sebebi ise çevre için yarattığı sorunları göz önüne alarak yenilenebilir kaynaklı sayılmaması gerektiğini düşündüğümüz akarsu üzerine kurulan hidroelektrik santraller (% 6,1). Dolayısıyla Yenilenebilir Enerjinin payı % 22,4

Elektrik üretiminde ‘yenilenebilir kaynağa dayalı üretim’in payı yüzde 28’in üzerine çıktı.
Elektrik üretiminde çevreyi kirleten kömür, gaz, petrol gibi fosil kaynaklardan çok, çevreye zarar vermeyen, su, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir kaynakların kullanılmasına çalışılıyor. Dünya genelinde elektrik üretiminin yüzde 87’si fosil kaynaklı. Elektrik fosil kaynaklı kömürden (% 30), petrolden (% 33) ve doğalgazdan (% 24) üretiliyor. Nükleer santrallardan üretilen elektriğin payı yüzde 5 oranında.
Dünya genelinde yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin toplamdaki payı ise sadece yüzde 8 olması yenilenebilir kaynaklardan çok az yararlanıldığını gösteriyor.
Dünya genelinde yüzde 8 paya sahip toplam yenilenebilir kaynaklı üretimde hidrolik kaynaklar yüzde 75.7, rüzgar santralları yüzde 12.4, biyo kaynaklar yüzde 7.8 oranında. Güneş enerjisi yüzde 2.7 ve jeotermal kaynaklar yüzde 1.4 oranında paya sahip.

Devamı

  1. Eren diyor ki:

    Yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı çok daha yüksek olmalı özellikle ülkemiz gibi güneş enerjisi yönünden zengin olan ülkeler için. Ancak yine de bu rakamlar bence yeterli olmasa da gelecek için umut verici. Yenilenebilir enerji için çeşitli teşvikler sağlanırsa bu oranın ciddi şekilde artması çok zor olmaz.

Bir cevap yazın