Eve elektrik sağlayan Powerwall bataryası Tesla’dan

Günümüzün en yenilikçi firmalarından biri olan Tesla Motor; elektrikli araç ve bağlı sistemleri geliştirirken bir Giga fabrika girişimi olan Li-iyon batarya üretimi konusunda çalışmaktadır. Diğer taraftan çok tanınan kurucusu Elon Musk’ ın bir güneş enerjisi firması olan SolarCity ABD pazarında lider durumdadır.

Elon Musk, Nisan 2015 ayının son gününde ev ve iş yerleri için tasarlanan Powerwall ve Powerpack batarya sisteminin tanıtımı gerçekleştirdi. Aşağıdaki video kaydı söz ettiğimiz tanıtım toplantısından aktarıldı.

Enerjinin daha verimli ve ucuz kullanılmasına olanak yaratan sistemle yenilenebilir kaynaklardan sağlanan mesela güneş panellerinden elde edilen elektrik Powerwall da depolanıyor ve ihtiyaç olduğunda konutun elektrik gereksinimini karşılıyor. Powerwall enerji depolama birimi şebeke üzerine kurulu konvansiyonel enerji kullanım alışkanlığını değiştirme potansiyelini gösteriyor. Bu şekilde ev sahipleri şebekeden bağımsız (ya da şebekeye bağlı olarak), verimli ve çevreci bir enerji kaynağını kullanma imkanına kavuşuyor. Sanki çok önemli bir değişimin ayak seslerini duyuyoruz.
Powerwall’ın aslında cep telefonlarında kullandığımız Li-iyon pilin büyütülmüş hali olduğunu söyleyebiliriz. 10 / 7 kWh kapasiteli iki farklı modele sahip olan ürün konutun çatısında ya da bahçesindeki güneş panellerinin ürettiği elektrik depolanıyor ve daha sonra gece konuta gerekli olan enerjiyi sağlıyor. Diğer taraftan Powerwall, elektriğin ucuz olduğu saatlerde şebekeden doldurulup pahalı olduğu saatlerde konuta enerji sağlayarak elektrik faturasının küçülmesine hizmet verebilir.
Elon Musk yeni ürünün enerji altyapısını kökünden değiştirebileceğini ifade ederken hava kirliliği yaratmadığını da ilave etti. Bu yaz aylarında 3500 / 3000 $ fiyattan satışa çıkacak ürün 10 yıl garanti altında olacaktır.
Diğer taraftan iş yerleri için tasarlanan Powerpack 100 kWh kapasitesine sahip ve eklenerek kapasite arttırılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir