Geleceği parlak 5 enerji inovasyonu (1)

Temiz enerjinin geleceği hakkında bizi özellikle heyecanlandıran bazı konuları sizlerle paylaşmak isterim. Bunlar kendi alanlarında mutlaka önemli inovasyonlar olmalarının yanı sıra ortak özellikleri gelecek için bizlerde olumlu düşünceler yaratmaları. Anılan inovasyonları beş ayrı yazıyla Karbonkale Blog‘da sizlere sunacağız. İşte ilki geliyor…

siemens-huge-turbine
En Büyük Rüzgar Türbini!
Etkileyici bir canavar; Dünyanın en büyük kanat çapına (154 m) sahip türbin
Bu çok büyük, hatta inanılmaz görünüyor olabilir. Sonuçta rüzgâr türbinleri yıllardır, büyük ve daha büyük üretilme gayreti içinde olmuşlardır… Ancak, rüzgar türbinlerinin gücü rotor bıçaklarının kapladığı yüzey alanı ile ilgili olduğundan dolayı çok da kolay mühendislik çözümleri değillerdir.

Üretici firmanın bildirdiğine göre; her rotor 2,5 futbol sahasına eşit olan 18600 m2 bir alanı süpürmekte olup kanadın ucu saniyede 80 metre saatte 290 km yol katetmektedir. Siemens bu çok hafif ve bir o kadar mukavemete haiz canavar kanadını ancak, çok özel teknolojileri kullanarak üretebilmiştir. Canavar kanat çok özel malzemeler kullanılarak klasik olanlardan % 20 daha hafif olması sağlanmıştır.

siemens-gigantic-blade

Cam elyaf takviyeli epoksi reçine ve balsa kerestesi kullanılarak tek bir parça olarak dökülen kanat, dolayısyla ne kanat dikişlerine ne de yapıştırılarak birleştirilmiş yüzeylere sahip olduğu için son derece güçlü bir yapıdadır. 154 metrelik devasa rotor 10 m/s rüzgar hızında saniyede 200 ton havaya karşılık gelen enerjiye dayanabilir.

Siemens news

Bir cevap yazın