Küresel ısınmayla mücadele için öneriler

Daha uygun ampul satın almaktan çevre dostu gıda ürünleri satın almaya kadar günlük tercihlerimiz önem taşıyor.

Çoğumuz gezegenimizin sağlığı ve geleceğinden endişe duyuyoruz. Ancak bir sorun olduğunu kabul etmek ve onu düzeltmek için adım atmak çok farklı şeylerdir. Pekala küresel ısınma sorunu için ne yapabiliriz?

Gezegeni korumanın bilimsel ve teknolojik bir çok yolunun yanı sıra daha basit ve gündelik yolları ile toplumsal derinlik peşinde iseniz doğru adreste bulunuyorsunuz ve önerilerimize bir göz atın;

Daha az alın/sahip olun
Ortalama bir tüketicinin evi ucuz ya da tek kullanımlık ve nadiren kullanılan şeylerle dolup taşıyor. Tüketim mallarının üretimi ve taşınması için yapılan enerji miktarı yüksek olduğu için daha az tüketmek, iklim ve çevre üzerine daha az olumsuz etki anlamına gelecektir. Alışverişte gerçekten ihtiyacım var mı? diye ve gerekip gerekmediğini bir daha düşünün.

 

iklim-uc

Eski aletler
15 yaşındaki bir buzdolabı veya pencere yenisinden çok daha verimsiz şekilde çalışacaktır. ABD hükümeti ilk kez 1980′ lerde verimlilik standartlarını uygulamaya koyduğundan bu yana 2.3 milyar ton karbondioksit emisyonunu engellediğini rapor etti.

Daha iyi pencere
Muhtemelen yaptığınız hiçbir şey gezegeni, iç mekan ısıtması ve klima kullanımından daha fazla etkilemiyor. Pencereler eski ve verimsiz ise iç mekan ısıtmanız gezegenimize daha fazla karbondioksit emisyonuna sebep olacaktır. Onları iyileştirmeyi düşünün ve sıcak ve soğuk havanın dışarı kaçmasını engelleyecek olan duvar ve çatı izolasyonu seçeneklerini değerlendirin.

 

iklim-alti

Gıda tedariğini tekrar düşünün
Hayvancılık inanılmaz miktarda karbondioksit ve metan kirliliği üretmektedir; bunlar hayvan kaynaklı gıdalarla ilgili kirletici gazlardan sadece birkaçıdır. Ayrıca tüm gıdaların kabaca % 30-40′ ı çöpe gidiyor. Mümkün olduğunca atıkları azaltmaya ve daha az et yemeye çalışın.

 

iklim-yedi

LED ampul
LED ampuller eski geleneksel akkor ampullerden % 80 daha az enerji kullanıyor. Ayrıca daha uzun ömürlü oldukları için uzun vadede daha ucuz maliyet oluştururlar. Yaşam alanınızdaki ampulleri LED ile değiştirin.
Rodale’s organic life

Küresel ısınmayla mücadele için öneriler” te bir düşünce

  1. Özgür Toraman diyor ki:

    Izzet bey, gün geliyor bu olumsuz tüketici alışkanlıklarından vazgeçmek konusunda kendi yakın çevremizi bile ikna etmekte güçlük çekiyoruz. Kanımca bu davranış şeklini oturtmak için en az bir nesili 5 yaşından itibaren anaokulunda eğiterek başlamalıyız işe

Yorumlar kapalıdır.