Mercedes ya da Tesla Powerwall?

Güneş bataryası konut sahipleri için oldukça yeni bir teknolojidir. Bazı konutlar için önemli faydalar sunarken bazıları için gerekli bir yatırım değildir. O sebeple konuyu daha fazla aydınlatmak için yazımızı dikkatle okumak elzem hale gelmiştir.

Mersedes, ev enerji depolaması için küçük ölçekli lityum iyon batarya üreten konut enerji depolama pazarında aktif olan birkaç firmadan biridir. Elektrikli ve hibrit araç üreticisi olarak Mersedes, lüks otomobil markasına layık, güvenli, uzun ömürlü bir batarya geliştirmeye önemli kaynaklar ayırmak yoluyla yatırım yapmıştır. Mersedes’in konut enerji depolamasına girişi, batarya teknolojisini pazara sürmenin başka bir yoludur.
Ancak Mercedes-Benz’in Energy Storage Home batarya takımı, diğer tüm ev enerji depolama seçeneklerine göre nasıl bir performans gösteriyor? Mercedes Benz güneş bataryasının teknolojisi ve garanti kapsamı hakkında daha fazla bilgi edinmek diğer bir önemli batarya olan Tesla’nın Powerwall performansı için okumaya devam edin.

mercedesbenz-night-day

 

 

 

 

 

 

Otomobil üreticisi Tesla Motors, 2015 yılına gelindiğinde ev enerji depolama pazarında yerlerini belirledi ve ev tipi batarya paketini Tesla Powerwall’u pazara sürdüğünü açıkladı.

Tesla, Powerwall’ u sıvı termik kontrolü olan şarj edilebilir lityum iyon batarya olarak tanımlıyor. Konut enerji depolaması için küçük ölçekli bataryalar üreten konut enerji depolama pazarındaki az sayıdaki firmadan biri olan Tesla ilk nesil Powerwall Nisan 2015’te pazara sundu ve güncellenen Powerwall 2.0 Ekim 2016’da duyuruldu.
Tesla batarya paketleri, özellikle ev sahiplerinin elektrik şebekesinden tamamen bağımsız olmaya ihtiyaç duydukları veya bunlardan bağımsız olarak yararlanmak istedikleri durumlarda güneş paneli sistemleri için ideal bir eşleştirme yöntemi olarak görünmektedir. Tesla Powerwall gibi bir enerji depolama çözümü, gündüz veya gece boyunca sürekli bir güç kaynağı sağlamanıza izin verir.

Solar bataryalar nasıl çalışır?
Diğer konut enerji depolama ürünlerinde olduğu gibi, Mersedes ya da Powerwall batarya paketi evinizde günlük kullanım için boyutlandırılır ve genellikle bir güneş paneli sistemi ile eşleştirilir . Güneş panelleri evinizdeki ihtiyaçtan fazla elektrik ürettiğinde, fazlalık elektrik şebekesine geri gönderilmek yerine batarya sisteminde depolanır. Daha sonra, güneş panelleriniz yeterli elektrik üretmediği zaman güneş bataryasında depolanmış elektriği, şebekeden almak zorunda kalmadan kullanabilirsiniz.

Normalde bu süreç bir gün içerisinde gerçekleşir: Güneş gökyüzünde yüksek olduğunda ve güneş panelleriniz ihtiyacınızdan fazla elektrik üretiyor ise, fazla enerji batarya sisteminizde saklanır. Güneş alçaldıkça ve güneş paneli üretiminiz azaldığında, günün en güneşli öğlen vaktinde depoladığınız elektriği kullanırsınız. Esasen, Mercedes Benz ve Tesla tarafından üretilen ev tipi bataryalar, elektrik üretiminizi ve kullanımınızı gün boyunca dengelemeniz konusunda yardımcı olur.

tesla-how-powerwall-works

 

 

 

 

 

 

Batarya garantisi nedir ve ne kadar süre dayanır?

Mercedes Benz ev tipi batarya, her gün şarj ve boşaltma yapıldığını varsayan 10 yıllık garanti ile birlikte gelir. Bu süre zarfında, pil arızalıysa veya depolama kapasitesinin yüzde 20’sinden daha fazlasını kaybederse, Mersedes’in batarya garantisi kapsamında değiştirilebilir.
Ev tipi batarya teknolojisi, hem büyük hem küçük şarj edilebilir diğer bataryalara benzer: zaman geçtikçe batarya şarj tutma özelliğini kaybeder. Yepyeni bir akıllı telefonun batarya ömrü ile birkaç yaşında olan telefonunkini karşılaştırmayı deneyin. Telefonunuzun bataryasını sürekli şarj ederken ve şarjı boşalttığınız zaman şarj tutma yeteneğini kaybetmeye başlar.
Güneş bataryası da aynı şekilde davranacaktır. Bunu, bir ürün hatası olarak görmek doğru değildir – ister elektrikli bir araç bataryası ister ev enerji bataryası veya şarj edilebilir AA pil olsun, tüm bataryalar zamanla bir şarj etme yeteneğini kaybederler. Mersedes Benz’in garanti belgesinde, batarya kapasitesinin en az yüzde 80’ini koruyacağının garantisi veriliyor.Bu garanti Tesla ve Sonnen gibi diğer güneş bataryası üreticilerinden daha fazla bir garanti sağlamaz.

Eviniz için bir güneş bataryası seçerken tek kriter garanti olmamasına rağmen güneş paneli ve depolama alanında yatırım yapıyorsanız dikkate alıcak önemli bir faktör olmalıdır.

Energysage 

 

Bir cevap yazın