Rüzgarın elektrik üretimindeki payı % 3 ü geçti.

rüzgar enerjisi

Günümüzde birçok ülkede olduğu gibi memleketimizin değişik bölgelerinde rüzgar gülleri (bu tabiri uygun bulmasam da, türbin daha iyi bir kelime belki) dönüp duruyor. Onlar rüzgarla döndükçe elektrik üretiyor.
Türkiye’de 48 Bin MW rüzgar enerjisi potansiyeli olduğu hesaplanıyor. Kurulu kapasite 2012 yılında 2.260 MW idi, 2013 yılı sonunda 2.760 MW a ulaşıldı. Mart ayında olduğumuz bu günlerde kurulu gücün 3 bin MW dolayında olduğu belirtilirken Almanya’da 29 Bin, İspanya’da 22 Bin ve İtalya’da 5 Bin MW kurulu güç bulunuyor.

Rüzgarın maliyeti sıfır…
Rüzgar enerjisinde yakıt masrafı yok ama ilk yatırımın düşük olduğu söylenemez, diğer taraftan türbinin verimi rüzgara bağlı yani sürekliliği olan bir kaynak değil. 2012 yılında kurulu 2.260 MW güç ile rüzgâr türbinleri 5,8 milyon MWh elektrik üretti. 2013 yılında ise 2.760 MW kurulu güçden 7,4 milyon MWh elektrik elde edildi. Netice olarak rüzgar enerjisinin payı yüzde 3.1 olarak gerçekleşti.

Tek başına rüzgâr enerjisi ile ülkemizin tüm elektrik ihtiyacını karşılama şansımız olmamasına rağmen rüzgâr enerjisi, ithalata bağımlı kurulu güçlerin ana sisteme katkısının azaltarak döviz kazandırıcı etki yapıyor.

Bir cevap yazın