Yenilenebilir enerji maliyetleri düşmeye devam ediyor

Fotovoltaik güneş panelleri geçtiğimiz iki sene içinde çok hızlı bir gelişme kaydettiler ve dünyanın pek çok bölgesinde yerleşik elektrik tarifesi maliyetlerininin altına ulaştılar

Yenilenebilir enerji günümüzde şebekenin bulunmadığı yerlerde milyonlarca insana en uygun alternatif haline geldi. IRENA (International Renewable Energy Agency )’ ın en son çalışması, güneş ve rüzgar kaynaklarına sahip bölgelerde şebeke arzını genişletmek için en düşük maliyetli seçeneğin yenilenebilir enerji olduğunu ortaya koymuştur.

Bulgular, yenilenebilir enerji maliyetlerindeki düşüş, siyaseti oluşturan güçler açısından dikkat çekme görevini işaret etmektedir.

IRENA inovasyon direktörü Dolf Gielen’a göre;
Yenilenebilir enerji devrimi yaşanıyor, Geçtiğimiz yıllarda elektrik şebekesinin bulunduğu ya da bulunmadığı bölgelerde çeşitli kaynaklar sayesinde, yenilenebilir elektrik maliyetlerinde bazen tutarlı, bazen keskin maliyet düşüşleri yaşandı.
Bugün yenilenebilir enerji artan elektrik talebini karşılamak için genellikle en ucuz seçenektir ve hatta rakipsizdir diyebiliriz. Aynı zamanda en sağlıklısı ve çevre uyumlu olanıdır, Yenilenebilir enerjinin geleceği bankalar tarafından kredilendirilmekte ve ileride maliyet düşecektir.

IRENA raporunun öne çıkan başlıkları;
Biomass tarımsal ya da orman atıkların bulunduğu her yerde en cazip maliyete sahip olmuştur, 0.06 usd/kWh’e kadar maliyetle elektrik üretebilmektedir.

Konsantre güneş panelleri (CSP) aynaları kullanarak geniş bir alandaki ışığı üretici bir merkeze toplar. Maliyeti 0.14 usd/kWh’ e kadar düşürdüğü görülmektedir.

Güncel olarak en büyük yenilenebilir enerji kaynağı olan hidro elektrik genel olarak tüm elektrik enerjisi kaynakları içinde en düşük maliyeti sağlar

Fotovoltaik (PV) panellerde geçtiğimiz iki sene içinde çok hızlı bir gelişme gözlendi, dünyanın pek çok bölgesinde yerel elektrik tarifesi seviyesine ulaşma atılımı gerçekleşti. Enerji maliyetleri 0.16 ile 0.36 usd/kWh aralığına geldi.

En rekabetçi rüzgar çiftlikleri 0.04 usd/kWh kadar düşen maliyetlerle elektrik üretebilmektedir.

Kıyaslama yapabilmek için fosil yakıtlardan elektrik maliyetleri OECD ülkelerinde usd 0.06 ile 0.12/kWh mertebesinde olup buna nakil ve dağıtım masrafları dahil değildir.

Solarplaza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir