Kendi kendine Şarj olan Nano-elmas Piller

Kaliforniya şirketi NDB, nano elmas pillerinin küçük nükleer jeneratörler gibi davranarak enerji denklemini kesinlikle alt üst edeceğini söylüyor. On yıldan 28.000 yıla kadar herhangi bir yerde hiç bir şarja ihtiyaç duymadan istenen enerji yoğunluğu ihtiyacını karşılacaklar. Lityum iyondan daha yüksek güç yoğunluğu sunacaklar. Elektrikli bir araba kazasında neredeyse yok edilemez ve tamamen güvenli olacaklar. Ve elektrikli arabalar gibi bazı uygulamalarda, büyük avantajlarına rağmen mevcut lityum iyon paketlerinden çok daha ucuz olacaklar.

Her hücrenin kalbi geri dönüştürülmüş küçük bir nükleer atık parçasıdır. NDB, nükleer yakıt çubuklarından radyasyon emmiş ve kendileri radyoaktif hale gelmiş grafit nükleer reaktör parçalarını kullanır. İşlenmemiş, yüksek dereceli nükleer atık: çok uzun bir yarı ömre sahip, depolanması tehlikeli, zor ve pahalı olduğunu hatırlatmalıyız.

Bu grafit, beta bozunmasından nitrojene giren, bu süreçte bir anti-nötrino ve bir beta bozunma elektronu açığa çıkaran karbon-14 radyoizotop açısından zengindir. NDB bu grafiti alıyor, saflaştırıyor ve küçük karbon-14 elmasları oluşturmak için kullanıyor. Elmas yapı yarı iletken ve ısı emici görevi görür, yükü toplar ve dışarı taşır. Radyoaktif karbon-14 elmasını tamamen kaplayan, ucuz, radyoaktif olmayan, laboratuvarda oluşturulmuş, enerjik parçacıkları içeren, radyasyon sızıntılarını önleyen ve süper sert koruyucu ve kurcalamaya dayanıklı bir tabaka görevi gören bir karbon-12 elmas tabakasıdır.

Bir pil hücresi oluşturmak için bu nano-elmas malzemenin birkaç katmanı istiflenir ve şarjı toplamak, depolamak ve anında dağıtmak için küçük bir entegre devre kartı ve küçük bir süper kapasitör ile birlikte depolanır. NDB, AA, AAA, 18650, 2170 veya her türlü özel boyut dahil olmak üzere herhangi bir şekle veya standarda uyacağını söylüyor.

Ve böylece aldığınız şey asla şarj edilmesi gerekmeyen bir pil şeklinde minyatür bir güç jeneratörüdür – ve NDB’nin söylediği gibi, mevcut lityum pillere kıyasla uygun maliyetli ve bazen çok daha ucuzdur. Bu denkleme, orijinal nükleer atığın tedarikçilerinden bazılarının onu ellerinden alması için NDB’ye ödeme yapması gerçeğiyle birlikte yardımcı oluyor.

NDB, bir hücreden gelen radyasyon seviyelerinin, insan vücudunun ürettiği radyasyon seviyelerinden daha düşük olacağını ve çeşitli uygulamalarda kullanımı tamamen güvenli hale getireceğini söylüyor. Küçük ölçekte bunlar, kalp pili pilleri ve diğer elektronik implantlar gibi şeyleri içerebilir; burada uzun ömürleri, kullanıcıyı değiştirme ameliyatlarından kurtarır. Ayrıca doğrudan devre kartlarına yerleştirilerek bir cihazın ömrü boyunca güç sağlanabilir.

Bir tüketici elektroniği uygulamasında, bir NDB yöneticisi bize bu cihazların ne kadar farklı olacağına dair bir örnek veriyor:

Bunu bir iPhone’da düşünün. Aynı boyuttaki pilinizi saatte beş kez sıfırdan şarj eder. Bir bunu hayal edin. Ayrıca pilinizi gün boyunca şarj etmek zorunda kalmayacağınız bir dünya hayal edin. Daha sonra bir hafta için, bir ay için düşünün… Peki ya on yıllarca? Bu teknolojiyle yapabildiğimiz şey bu. 

Ve elektrikli araç boyutlarına ve ötesine ölçeklenebilir, bu uygulamada 90 yıla kadar dayanması öngörülen bir batarya paketinde mükemmel güç yoğunluğu sunar – eski arabanızdan alınıp yeni aldığınız arabaya takılabilen bir batarya – Bir hücrenin bir kısmı arızalanırsa, aktif nano elmas kısmı başka bir hücreye geri dönüştürülebilir ve ömürlerinin sonuna geldiklerinde – bu, örneğin kullanılabilecek düşük güçlü bir sensör için 28.000 yıla kadar çıkabilir – zararsız atık ürünler dışında hiçbir şey bırakmazlar.

UNESCO Başkanı ve Londra Üniversitesi Profesörü Dr. John Shawe-Taylor’ın sözleriyle:

NDB, pahalı altyapı projeleri, enerji taşıma maliyetleri veya olumsuz çevresel etkiler olmaksızın tek seferde karbon emisyonlarının başlıca küresel sorununu çözme potansiyeline sahiptir. Fosil yakıt santrallerinde, hidroelektrik santrallerinde, türbinlerde veya nükleer santrallerde karbon yakalama gibi alternatif çözümlerle ilişkilidir. Teknolojilerinin yeniden doldurma, yakıt ikmali veya servis gerekmeden çok uzun süreler boyunca enerji sağlama yeteneği, onları sıfıra yakın çevresel etkiye ve enerji taşıma maliyetlerine sahip dağıtılmış bir çözüm aracılığıyla dünyanın enerji gereksinimlerini karşılamak için ideal bir konuma getiriyor.

Nitekim, NDB bataryası şebekeden bağımsız yaşam için 24 saatlik olağanüstü bir enerji sunumu teklif ediyor ve NDB ekibi, zamanının belli bir yüzdesini ihtiyacı olan uzak topluluklara yardım edecek ürünler için ayırmak istiyor.

Şirket, dünyanın karbon-14 nükleer atığının ulaşamazsa – ki son derece ciddi bir olasılıkla gerçekleşebilir – NDB, kendi karbon-14 hammaddesini basit ve uygun maliyetli bir şekilde yaratabileceğini söylüyor.

Şirket, bir konsept kanıtını tamamladığını iddia ediyor ve COVID den sonra laboratuvarları yeniden açıldığında ticari prototipini oluşturmaya hazır olduğunu ifade ediyor. Düşük güçlü bir ticari versiyonun iki yıldan daha kısa bir süre içinde piyasaya çıkması bekleniyor ve yüksek güçlü versiyon için beş yıllık bir süre öngörülüyor. NDB, teknolojisi ve üretim süreçlerinde patentleri ile beraber rekabette çok önde olduğunu söylüyor.

Bu söz verildiği gibi çıkarsa, bunun nasıl devrim yaratacağını görmemekk zor. Böylesine uzun ömürlü bir pil, birçok modern teknolojinin tek kullanımlık değerlerine temelde meydan okuyacak veya tüketicilerin on yıllar boyunca telefondan telefona, arabadan arabaya, dizüstü bilgisayardan dizüstü bilgisayara taşıdıkları pil paketlerine yol açacaktır. NDB donanımlı evler şebekeye bağlı olabilir veya olmayabilir. Her pil kendisi bizzat neredeyse tükenmez yeşil enerji kaynağıdır ve nükleer atıkları sessizce faydalı enerjiye dönüştürür.

Sanırım nano-elmas batarya olağanüstü bir haber !

 

newatlas.com/energy/

Bir cevap yazın