20 kat daha hızlı şarj olan Li-iyon pil…

Li-ion battery

Taşınabilir ve tablet bilgisayar, cep telefonu, enerji depolama sistemi ve hatta elektrikli araba, ortak sorunları; pil şarj süresi ve pil ömrü! Bir çözüm bulunmuş olabilir.

Nangyang Technological University’den (NTU, Singapur) araştırmacılar sadece iki dakika içinde % 70 şarj seviyesine gelen bir lityum iyon pili geliştirdi. Cep telefonlarının ve elektrikli arabaların birkaç dakika içinde şarj olmalarına imkan sağlayacak bu teknoloji aynı zamanda mevcut bir lityum iyon pili ömrünün yaklaşık 20 katına denk gelen 10.000 şarj/deşarj döngüsü ömrüne sahip olacak. Belki de en önemli gelişme ise NTU’nun bu yeni Li-on teknolojisinin patentini almış olması, günümüzdeki pil üretim işlemleri ile uyumlu olması ve “endüstrinin ilgisini çekmiş olması”.

Çoğumuzun farkında olduğu, modern yaşam yüksek bir oranda pillere bağlı durumda. Bir cihazın pil ile ne kadar süre dayanabildiği ve ne kadar şarj süresi gerektirdiği yaşamımız için önemli bir özellik konumunda bulunuyor. Bu ihtiyaç giyilebilir teknolojiler, elektrikli araçlar ve nesnelerin interneti ile daha da elzem olacak. NTU’nun anılan uzun ömürlü çok hızlı şarj olan yeni teknolojisi acil ihtiyacımız olan büyük devrim olabilir.

Devamı NTU Medyada

Bir cevap yazın