5 MW YE depolama devreye alındı

Avrupa’nın en büyük Yenilenebilir Enerji depolama tesisi Almanya’nın Schwerin kentinde faaliyete geçti.

Schwerin kentinde kurulan ve 25 bin lityum iyon batarya ihtiva eden tesis iki soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor. Bir yandan dalgalı enerji akışını söndürürken diğer taraftan da yenilenebilir kaynaklardan gelen enerji yetersiz kalması durumunda, açığı klasik santrallerden sağlanacak enerji ile dengelemek üzere bir depolama alanına sahip bulunuyor.

6 milyon Euro’ya mal olan tesise federal hükümet 1,5 milyon Euro destek sağladı. Almanya Ekonomi Bakanı, hükümetin yenilenebilir enerji sistemleri ile ilgili her türlü araştırmayı desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

Tesisi kuran Wemag ve Younicos şirketlerinin verdikleri bilgiye göre, Schwerin kentinde kurulan bu tesis 5 Megavat’lik depolama ve 50 Megavatlık dengeleme gücüne sahip bulunuyor. Bugüne kadar Yenilenebilir enerji sisteminde depolama maliyetinin yüksek oluşu aşılması gereken önemli bir sorundu. Ancak bataryaların her geçen yıl daha düşük maliyetle üretilmeye başlanması, bu alandaki çalışmaların daha hızlı gelişmesini sağlıyor. Younicos Şirketi Basın Sözcüsü, Almanya’da tüm enerji ağının yenilenebilir enerji sistemleri ile güvence altında olması için Schwerin’de kurulan tesis gibi çok sayıda tesisin inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

Rechargenews.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir