Yeni bir Solar Teknoloji

Dünya genelinde bir grup şirket, yenilenebilir enerji üretimini daha da artırabilecek yeni bir güneş enerjisi teknolojisini ticari hale getirmeye çalışıyor.

Bu yılın başlarında Oxford Üniversitesi ile birlikte çalışan bir firma olan Oxford PV, güneş hücresi üretmek için yeni bir tür malzeme kullanan teknolojiyi geliştirmek üzere İngiltere hükümetinden 3 milyon dolar aldı. Yakın bir tarihte ABD’ de Swift Solar adlı bir şirket, aynı teknolojiyi pazara sunmak için 7 milyon dolar yatırım aldı .

Perovskit hücresi olarak adlandırılan yeni fotovoltaik teknolojisi, hafif hasat-aktif katman olarak hibrit (organik-inorganik) kurşun veya kalay halojenür bazlı bir malzeme kullanır. Işığı elektrik enerjisine dönüştürmede mevcut teknolojilerden daha düşük bir maliyetle daha iyi verimlilik sunan hücre son yıllarda geliştirilen ilk yeni teknolojidir.

Perovskitin gerçekten heyecanlandıran yönü: oldukça ucuza üretilme potansiyelidir. Bu ince kristalik filmler, bir çok farklı şekilde çöktürülebilen bir çözelti, günümüzde çok ucuz olan iki tuzun karıştırılmasıyla üretilmektedir. Bu, perovskit güneş panellerinin silikon muadillerinin yarısından daha ucuza mal olabileceği anlamına gelir.

İlk olarak 2009 yılında Japon araştırmacılar tarafından güneş hücrelerine uygulanan perovskit güneş panelleri düşük verime sahip ve aynı zamanda kararlı olmaktan uzaktılar. Ancak son yıllarda hem kullanılan bileşiklerin stabilitesini hem de bu güneş hücresinin veriminin sürekli olarak geliştirdiler.

İngiltere’ deki Oxford PV, mevcut polikristal fotovoltaik veya ince film güneş hücrelerinden çok daha yüksek – yüzde 37’lik dönüşüm verimi sağlayabilen hücreler geliştirmek için çalışıyor.

techcrunch.com

Bir cevap yazın