YEKA-2 iptal

Bakanlık YEKA-2 GES ihalesinin iptal edildiğini açıkladı, 13 Ocak 2019.

Resmi Gazete’de yayınlanan ilan;

05/10/2018 tarih ve 30556 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Yarışma İlanı kapsamında duyurulan yarışma iptal edilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı’nın ikinci 100 günlük programında da yer alan ihale yeterli teklif gelmesi durumunda hayata geçirileceği ifade edilmişti.

İhale ile Niğde-Bor’da 300 MW, Hatay-Erzin’de 200 MW ve Şanlıurfa-Viranşehir’de 500 MW olmak üzere toplam 1.000 MW olmak üzere 30 yıllık kapasite hakkı tahsis edilecek idi.

Açık eksiltme usülü yapılacak yarışmada kazanan fiyat üzerinden 15 yıl alım garantisi verilecekti. İlk YEKA yarışması 2017 yılında yapılmıştı. Güneş enerjisi alanındaki ilk yarışma Mart 2017 tarihinde 1.000 MW’lık kapasite hakkı ve yerli güneş paneli üretim şartı ile yapılmıştı.

Neticede ilk YEKA yarışmasını Hanwha Q CELLS – Kalyon Enerji konsorsiyumu kilovat-saat başına 6,99 dolar-sent teklifi ile kazanmıştı.

Diğer taraftan bu hafta sanayi sitelerindeki yenilenebilir enerji yatırımlarına KDV istisnası geldi. Yasayla getirilen istisna, organize sanayi siteleri ile küçük sanayi sitelerindeki yatırımlarda uygulanacak.

Yasada önerilen değişiklik ilgili maddeye ’yenilenebilir ve diğer enerji ifadesinin eklenmesini içeriyordu.

İlgili madde değişiklikten sonra şu şekli aldı;

Organize sanayi bölgeleri ile küçük sanayi sitelerinin su, kanalizasyon, arıtma, doğalgaz, elektrik, haberleşme, yenilenebilir ve diğer enerji tesisleri ile yol yapımına ve küçük sanayi sitelerindeki işyerlerinin inşasına ilişkin, bunlara veya bunlar tarafından oluşturulan iktisadi işletmelere yapılan mal teslimleri ile hizmet ifaları,

Bir cevap yazın