GE için ölçüm şartı

Eğer rüzgar enerjisine megawatt mertebesinde bir yatırım yapacaksanız, yatırım bölgesinde rüzgar ölçümü yapmanız şarttır. Çünkü rüzgar yatırımcıları için bir standarttır ve devletlerin bunu zorunlu kılması da bilimsel açıdan bir çelişki getirmez.

Gelelim güneş enerjisine; yine megawatt seviyesinde yatırım yapacaksınız, yatırım çok farklı bir bölgede değilse ölçüm yapılması gerekmez. Neden? güneş astronomi kurallarına tabidir, enlemi boylamı belli olan bir bölgede yıl boyunca güneş hareketlerini simüle edebilirsiniz. Fotovoltaik sistemler için gerekli olmayan ölçüm yapılması, bir yandan büyük bir yatırım (en az 50MW) diğer yandan CPV ve CSP sistemleri için gerekli olabilir.

Bir diğer ilginç nokta; kalibre edilmiş, uluslararası standartlara uygun bir güneş ölçüm sistemi ile yapılan ölçümün hata payı her zaman, en az 15-20 yıllık uydu verilerini kullanan profesyonel bir simülasyon programının hata payından daha fazla olmasıdır. Yani çelişkili bir durum ortaya çıkacak, ölçüm yapan bir kurumun elinde daha hatalı veriler olacak. Sonuç olarak ölçüm yapılması gereken rüzgar enerjisi yatırımlarında ölçüm şartı 2007 de kaldırılırken güneş enerjisi yatırımlarına ölçüm yapma koşulu getirilmektedir.

Bilindiği kadarıyla konunun bir çok uzmanı paralel görüşlerini gerekli devlet kurumlarına bildirmektedir. Umarız, EPDK dikkate almaktadır.

 

Bir cevap yazın