Lisanssız limiti 1 MW oluyor…

Meclisimizdeki yeni elektrik piyasası kanunu, lisanssız elektrik üretiminde kapasiteyi 500 kilovattan 1 megavata çıkarıyor. Bunun sektöre doping etkisi yapacağı belirtilirken, Mart 2015 tarihli güncelleme ile bunun gerçekleştiğini ifade etmeliyiz. 1 MW lık sınırın bakanlar kurulu tarafından 5 MW’a kadar arttırılabileceği karara bağlandı.

Meclis Komisyonlarından geçen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’a gelecek olan Kanun Tasarısı, lisanssız elektrik üretiminin artırılmasına yönelik yeni düzenlemeler içeriyor. En önemli düzenlemelerden biri, lisanssız elektrik üretiminde kurulabilecek tesis kapasitesinin 500 kilovattan 1 megavata çıkması. Bunun, lisanssız elektrik yatırımlarına önemli bir hız kazandıracağını ifade eden söyleyebiliriz

Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği kapasite sınırının 1 MW’a çıkmasıyla, pazar kapasitesinin hızla artacağını ifade etti. Ancak bunun yanında bürokratik zorluların ortadan kaldırılması ve basitleştirilmesinin bir diğer önemli parametre olduğunu belirtmeliyiz.

Kanunun getirdiği önemli imkanın yüksek elektrik tüketimine sahip olan sanayi tesisleri ve kurumların kendi ihtiyaçlarını üretmek olduğunu söyleyebiliriz.

Lisanssız limiti 1 MW oluyor…” te bir düşünce

Bir cevap yazın