Çin ve güneş

Güneş enerjisi stokları bir gün bir avuç yatırımcıyı çok zengin yapacak. Soru, ne zaman?

Lux Research’ ın açıkladığı yeni rakamlarına göre, Amerika girişimcilik ve yatırım açısından Çin’den gelen güçlü bir rekabetle karşılaşmaya başladı. 2010 yılında, Çin’in girişim sermayesi yatırımlarının çoğu, temiz teknolojilerle bağlantılı olarak LED aydınlatma, güneş bataryaları ve fotovoltaik olmak üzere 5,4 milyar dolara yükseldi. Yani neredeyse bir önceki yıla göre % 80 artış  oldu.

New York Times son makalesinde, Amerikan şirketlerine Çin tarafından yapılan ve artan yatırımlar vurgulandı. Makalede, Amerikan iş dünyası için özellikle de küçük işletmelerdeki büyük fırsatlar tartışıldı.

Diğer iki gerçek ışığında ilginç bulduğum bir husus: petrol üreticisi olan BP tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çin artık ABD’ i geçerek dünyanın en büyük enerji tüketicisi haline geldi. Ayrıca aynı Çin, güneş panelleri ve güneş enerjisi sistemlerinin en büyük üreticisi durumundadır.

Temiz Teknoloji istatistiklerine göre Amerika 2010 yılındaki 21,8 milyar ABD dolarlık girişim sermayesi yatırımları ile hala baskın bir oyuncu olmasına rağmen, özellikle temiz teknoloji alanında ki 4.9 milyar $ yatırımını 479 milyon $ kadar bir farkla Çin izliyor. Lux Research’ e göre, Ar-Ge harcamalarını ABD’ de sadece % 5-6 oranında arttırırken Çin’in harcamaları % 20 oranında artmıştır. Amerika’ daki bu iş giderek artan bir oranda, daha erken bir dönemde finansman çekmek üzere Çin’ li ortaklar aramakta olduğu görülüyor.

Üretim ortakları arama süreci başlarken ilk eğilim ABD merkezli bir şirket ile çalışmak olduğu anlaşılıyor. Bunun çeşitli nedenlerden dolayı ABD için iyi ve mantıklı olduğu söylenebilir. Ancak ortaklık için görüşülen firmaların çoğunun Asya’da üretim tesisleri var. Uzun vadede hiç şüphesiz, Asya’da güvenli üretim için uluslararası işbirliklerine ihtiyaç olduğu çok açık görünüyor. blog.solar3d.com

 

Bir cevap yazın